Hizmetlerimiz

Ayrıcalıklı Hizmet Anlayışı

Ücretsiz Keşif & 3D Proje Sunumu

Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için müşteri hizmetlerimizi arayabilir, talep formumuzu kullanabilirsiniz

Tüm Hizmetlerimiz

Dış Cephe Montalama İşleri

Dış Cephe Mantolama

Mantolama binaların duvar, kolon, kiriş bölümlerinin Polistren levhalar kullanılarak yalıtılması için geliştirilen bir sistemdir.

Bu çözümde kullanılan bileşenler doğru nitelikte seçilmiş Polistren ısı yalıtım levhaları, levhaların yüzeye ankrajlanmasını sağlayan özel dübeller, yine levhaların yüzeye yapışmasını sağlayıcı özel yapıştırma harcı ve ısı yalıtımına özel sıva harcı, sıva aderansını arttıran sıva filesi, boşluklarda kullanılmak üzere tasarlanmış alüminyum profillerden oluşmaktadır.

Isı yalıtım levhaları, arka yüzeyi pürüzlendirilmiş ve oluklu/delikli, ön yüzeyi sıva uygulamaları için geliştirilmiş özel pürüzlü, bünyesine su almayan, boyutsal stabilitesi mükemmel, yayıncılık testleri yapılmış, B1 sınıfı zor alev alabilen Polistren ısı yalıtım malzemeleridir.

Yapıştırma harçları, çok iyi yapıştırma niteliği olan sıcağa ve dona karşı dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan malzemedir.

Sıva harçları, sentetik katkılarla kalitesi arttırılmış, uzun düzeltilebilme süresi olan, yağmur darbelerine, sıcağa ve dona karşı dayanıklı, su ile karıştırılarak hazırlanan malzemedir.

Sıva filesi, min. 145 gr/m2 ağırlığında alkalilere ve kimyasallara dayanıklı cam elyafı malzemedir.

Dübel, ısı yalıtım levhalarının cephe yüzeyine tespitini yapmak için kullanılan 9 ve 11 cm boyunda çivili bağlantı elemanıdır.

Köşe profili, bina köşeleri ve pencere köşelerini koruma amaçlı kullanılan yüzeyleri delikli alüminyum köşebentlerdir


Kaba Sıva İşleri

Kaba Sıva İşleri

Firmamız serpme sıva ve kaba sıva işlerinde en iyi hesaplama ve maliyet yöntemlerini kullanarak çok temiz bir işçilikle çeşitli sıva yapma tekniklerini en gerekli şekillerde konusunda uzman ekipleriyle gerçekleştirmektedir.
Sıva yapım işlerinde uzman firma olarak faaliyet göstermektedir.

SIVA ÇEŞİTLERİ

1. Dış sıvalar
Binaların dış kısımları kar, yağmur, rüzgâr, donma, çözülme gibi tesirler altındadır. Bu nedenle kullanılacak malzemelerin bu gibi etkilere dayanıklı olması istenir. İçerisine çok su emen, poroz boşlukları fazla, asitlere karşı dayanıksız kalker taşlarından oluşan kum, çakıllı malzemeler, su etkisiyle şişen alçı gibi bağlayıcılar dış sıvalarda kullanılmamalıdır.

2. İnce sıvalar
Kaba sıva tamamen kuruduktan sonra üzerine ince sıva yapılır. İnce sıva harcı, ince kumla temiz kirecin (kuyuda 3 hafta dinlendirilmiş) 1/3 oranında karıştırılmasıyla elde edilir. İnce harç büyük tahta sıva küreğine konarak duvara 60 derece açı ile yapıştırılarak yukarı doğru çekilir. Bu hareket neticesinde sıva ince bir kat hâlinde kaba sıva üzerine yapışır. Bu işlem kısım kısım yapıldıktan sonra yüzey önce mastarla sonra tahta mala ile (perdahlanarak) düzeltilir.

3. Rabitz sıvalar
Bu sıvalar duvar yüzeylerine ve gereğinde tavanlara uygulanır. Her ikisinde de uygulama sistemi aynıdır. Çelik veya ahşap iskeletli yapılarda duvar veya tavan iskelet elemanları arasındaki boşluklu bölmelere, önce sıva tabanı olarak ızgara elemanları çakılır, sonra üzerine galvanizli rabitz teli veya plâstik esaslı file kaplanarak sıva uygulamalarına geçilir. Izgara elemanları ahşap latalardan veya metal çubuklardan olup, normalde 20x20 cm aralıklarla monte edilebilir. Rabitz teli veya file metal ızgara çubuklarına telle iyice bağlanır ve ahşap ızgara latalarına çivi ile çakılır. Bu uygulama yöntem ve tekniği metal yüzeylere sıva yapımında da kullanılabilir. Sıva malzemesi, içine keten katılmış çimento esaslı olmalıdır. Galvanizli de olsa rabitz teli üzerine alçı malzeme ile sıva yapılmamalıdır. Çünkü, alçı metallerde kuvvetli bir şekilde korozyonu artırır. Fakat plâstik esaslı file malzemesi üzerine alçı sıva uygulanabilir.

4. Bağdadî sıvalar
Ahşap iskeletli yapıların veya ahşap bölmelerin yüzeylerine sıva yapılabilmesi için sıva tabanının hazırlanması gerekir. Sıva tabanını elde etmek üzere bağdadî çıtalar veya kamışlar ahşap dikme veya kirişlere çakılır. Bağdadîlerin kesitleri 2x2 cm veya 2,5x2,5 cm olup, 1-2 cm aralıklarla çakılır ve üzerine sıva yapılır. Kamışların çapları 2-2,5 cm'dir. Kamışlar 60 veya 100 cm aralıklarla ince tellerle birbirine bağlanarak levhalar ahşap dikme veya kirişlere tel çivilerle çakılır ve üzeri sıva yapılır.

Sıva iki tabaka hâlinde uygulanır. Alt tabaka 3 cm kalınlıkta olup 1 m' kum, 0,670 m3 kireç; 10-15 kg kıtık (keten ve kendir kıllarından yapılmış lifli malzeme), 150 litre sudan yapılmış harçtır. Kıtık, çıtalar arasına girerek bağlantıya yardım ettiği gibi, sıvayı takviye ettiğinden çatlamasını önler. Üst tabaka 1 cm kalınlıkta evvelce bahsedilen takviyeli harçtan teşekkül eder, 1 m2 sıvaya 0,003 m3 çıta, 0,20 kg çivi gittiği kabul olunur.

Çatı  üretim ve onarım hizmetleri

Çatı İşleri

Çatı Modelleri
Çatı, binaların üst kısmını kapatmak amacı ile yapılan ve yapıları her türlü iklim şartlarına karşı korumayı sağlayan çok önemli bir araçtır. Birbirinden farklı modellerle inşa edilebilen çatılar, binalar için fazlaca iklimsel avantajlar sağlamaktadır. İsterseniz bina oluşumunda için son derece önemli bir araç olan söz konusu çatı modellerine şöyle bir göz atalım.

Çatı Modelleri Nelerdir
Birbirinden farklı özelliklere sahip birçok çatı modeli bulunmaktadır.

Beşik Çatı: Çift yüzeyli çatı olarak ta adlandırılabilen bu modelde çatı çift yönlü inşa edilmektedir. Bu iki taraf birbirleri arasında bağlantılı bir şekilde bulunmaktadır. Beşik çatılar genelde dikdörtgen şeklinde yapılmış olan binalara uygulanmakla birlikte kalkan duvar modelleriyle kaplanmaktadırlar.

Kombine Çatı: Kombine çatılar, daha çok fazla yükseltilmeyen çatı modeli isteyenler için idealdir. Fabrika ve işyerleri genelde bu çatı modelini tercih etmektedirler.

Sundurma Çatı: Bu çatı modeli tek yüzeye sahip olarak bilinen çatı modelleri içerisindedir. Sundurma çatı, diğer çatı modelleri arasında en uygun ve kolay yapılabilen çatılar arasında yer almaktadır. Genellikle daha küçük yapılar olarak bilinen bahçıvan kulübesi, garaj ve odunluk gibi yapıların üzerine yapılan sundurma çatıların maliyeti oldukça düşük olmaktadır.

Kule Çatı: Bu çatı modeli daire ve dikdörtgen biçiminde inşa edilmiş yapılara uygulanmaktadır. Dört yüzeye sahip olan kule çatının bu yüzeyleri üst tarafta birbirlerine bağlanmaktadır.

Şet Çatı: Şet çatı modelleri güneş ışığını doğrudan almaktadır ve 90 derecelik açılarla kurulurlar.

Fenerli Çatı: Fenerli çatı sundurma çatının ve beşik çatının özelliklerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmaktadır.

Çatı Modeli Belirlerken Neye Dikkat Edilmelidir?
Çatı modeli belirlerken dikkat edilecek hususlar arasındaki en önemli şey, yapılan binanın büyüklüğü, muhteviyatıdır ve bölgeye hâkim olan iklimdir.


Çatı Üretim ve Onarım Hizmetleri

Çatı Üretim ve Onarım Hizmetleri

Çatı Üretim ve Onarım Hizmetleri

İç Cephe Alçı ve Asma Tavan Hizmetleri

İç Cephe Alçı İşleri

Alçı işleri ve alçı tamiratı yapılarda sıkça yapılan bir tadilattır. Alçı taşı dünyanın varoluşundan bu yana bulunan düşük yoğunlukta bir taştır. Selcuk Yapı uzman ekibi tarafından mekânlarınıza özel alçı ve dekorasyon hizmetlerimiz titizlikle yapılmaktadır.

İşlendikten sonra çok çeşitli kullanımı olan taş, bugün dünyanın birçok ülkesinde ev ve iş yerlerinin duvar ve tavan kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Yanmazlığı ve dayanıklılığı ile tüm dünyada bina ve yangın sigortası otoriteleri tarafından kabul görmektedir.

İnsan yaşamı için toksik olmayan alçı taşı, bitki ve hayvan yaşamını ise destekleyici nitelikte olduğundan iç mekan yapı malzemelerinin temel taşıdır.

Alçı Yapılacak Yüzeyin Hazırlanması:
Uygulama yüzeyinde toz, yağ ve benzeri faktörler varsa yüzey temizlik maddeleri ile temizlenir. Tuğla duvar, beton duvar ve gazbeton duvarlar, uygulama öncesinde su ile ıslatılmadır. Çok düzgün yüzeyli tavanların yüzeyi sıva uygulamasından önce pürüzlendirilmeli veya harcın yapışmasını sağlayıcı bir malzeme ile astarlanmalıdır.

Uygulama Aşaması:
Sıva yapılacak yüzeyin düzgünlük kontrolü yapıldıktan sonra sıva kalınlığı tespit edilir (maksimum 1.5cm kadar olmalıdır). Bu kalınlığa göre kullanılacak olan anolar, mastar boyunu ve yüzey yüksekliğini aşmayacak aralıklarla yerleştirilir. Anolar arası düşey olarak doldurulur. Böylece mastar aralıkları belirlenmiş olur.

Hazırlanan harç sıva küreği üzerine konup ano kalınlığına göre yüzeye kürekle bastırılarak veya malayla atılarak yayılır. Diğer anolar arası bahsedilen işlem sırasına göre doldurulur. Alüminyum mastarlar anolara dayatılarak ve bastırılmadan mastarlanır. Harcın fazlası da sıyrılarak alınır. Bu işlemden sonra yüzeydeki harç, olduğu gibi bırakılır ve diğer ano aralıklarının dolgusuna geçilir. Harç ön prizini yapmaya başlamadan önce yüzey mala ile perdahlanır.


İç Cephe Alçı ve Asma Tavan Hizmetleri
Boya Badana İşleri

Boya / Badana İşleri

Bölgesinde çeşitli inşaat konularında faaliyet göstermekte olan firmamız dış cephe boyama, iç cephe boyama işlerinde yağlı boya, solvent bazlı boya, su bazlı boya gibi çeşitli boya-badana işleri yaparak ayrıca ev ofis dükkan boyamanın yanında bina boyama işlerinde, metrekare farkı gözetmeksizin bütün boya işlerinizi yapabilecek kapasitede konusunda uzman ekipleriyle hizmetinizde.

Boya yapıların dekoratif olarak güzel gözükmesini sağlayan elemanlardır. Ayrıca uygulandığı yüzeylere koruyucu özelliğide vardır.

Boyalar ana olarak iç ve dış cephe olmak üzere 2 gruba ayrılır. İç cephe boyaları plastik, silikonlu,su bazlı gibi bir çok çeşidi vardır.Günümüzde artık nanoteknolojiyle üretilen silinebilen veya kendi kendini temizleyen çeşitleri de mevcuttur. Boyalar yüzeylere rulo ve fırça yardımıyla uygulanmasının yanında bazı durumlarda tabanca ile de uygulanabilir.

Dış cephe boyaları dekoratif özelliğinin yanında iklim şartlarına dayanıklı olması gerekmektedir.Yüzeylerde bir koruyucu özellik taşıması gerekir.

BDR Yapı ve Mantolama iç ve dış cephe boya işlerinde deneyimli kadrosu ile en iyi hizmeti sunmayı hedeflemektedir..!

Kullandığımız Boyalar ve Açıklamaları :

Filli Boya AmphiSilan İç Cephe Boyası
Yeni nesil silikonlar, pigmentler, akrilik bağlayıcılar ve silisyum bazlı dolguların olağanüstü uyumu ve optimizasyonu sayesinde silinebilen iç cephe boyalarındaki tüm özellikleri geliştirilmiştir. Yüzey ve renk koruma teknolojisi sayesinde kalitesi, ipeksi mat dokusu ile özgün iç cephe boyasıdır. Renk çeşitliliği ve ipeksi mat parlaklığı ile ferah mekanlar sağlar.Yeni nesil silikonlar, pigmentler, akrilik bağlayıcılar ve silisyum bazlı dolguların olağanüstü uyumu ve optimizasyonu sayesinde silinebilen iç cephe boyalarındaki tüm özellikleri geliştirilmiştir. Yüzey ve renk koruma teknolojisi sayesinde kalitesi, ipeksi mat dokusu ile özgün iç cephe boyasıdır. Renk çeşitliliği ve ipeksi mat parlaklığı ile ferah mekanlar sağlar.

Filli Boya AmphiSilan Dış Cephe Boyası
Amphisilan, yeni nesil silikon emülsiyon esaslı, kendi kendini temizleyebilen, mat, fotokatalitik son kat dış cephe boyasıdır.
AmphiSilan’ın yeni labirent dokusu sayesinde duvardaki nem kolayca dışarı atılır ve böylece yapı malzeme standartlarına uygun uygulama yapıldığında boyanın dökülmesi tamamen engellenmiş olur. Ağır iklim şartlarına karşı geliştirilen silikon bağlayıcı dolgu pigment sistemi sayesinde boya yüzeyle tamamen bütünleşir ve uzun yıllar dayanıklı kalır. Kullanılan özel pigmentler sayesinde oluşturulan fotokatalitik merkezler, yüzeyde biriken kirleri okside ederek parçalar ve yüzeyin temiz kalmasını sağlar. Silikon esaslı bağlayıcı sistemi ile yüksek UV direnci sağlanır. Kullanılan özel dolgular sayesinde Amphisilan’ın kendine özgü dokusu elde edilmektedir.

***

Fawori İç Cephe Silikonlu Mat Boya
Fawori İç Cephe Silikonlu Mat, ekonomi ve kaliteyi bir arada veren, mat ve pürüzsüz görünüşlü, su kaldırır yapıda, yüksek örtücülüğe sahip bir boyadır. Uygulandığı yüzeyle bütünleşir. Yüksek teneffüs kabiliyetine sahiptir. Yapı malzeme standartlarına uygun uygulama yapıldığında çatlama, kabarma ve dökülme yapmaz. Su bazlı olması nedeni ile rahatsız edici bir kokusu yoktur, çevre dostudur.

Fawori İç Cephe Silikonlu Mat, beton, brüt beton, sıva, mdf, betopan, tuğla, eski boyalı, cam tekstili, boyanabilir duvar kağıtları üzerine uygun astarları ile kullanılır. Saten alçı, macun çekilmiş, alt yapısı tamamlanmış yüzeylerde yüksek dekoratif performansını gösterir. İlk defa uygulanacak mineral esaslı, emiciliği çok az, tozuma yapmayan, ham sıvalı iç yüzeylerde Fawori iç Cephe Dönüşüm Astarı kullanılmalıdır. Bu tip yüzeylerde şeffaf karakterli astarlar kullanıldığında yüzey tarafından emilemeyeceğinden, astar yüzeyde camsı bir tabaka oluşturur. Bu nedenle son kat boya yüzeye tutunamayarak yeterli kalınlığa ulaşamayacağından örtücülük problemi yaşanabilir.

Fawori Dış Cephe Silikonlu Fenomen Boya
Dış Cephe Silikonlu Fenomen ürünü yüksek oranda silikon modifiyeli bağlayıcı içermesi sayesinde dış atmosfer şartlarına dayanıklı olup; uygulandığı yüzeylere daha iyi tutunur, güneş ışınlarına karşı yüksek düzeyde direnç gösterir ve CO2 (karbondioksit) bariyeri oluşturur. Elastik yapısıyla, yüzeydeki 100 µm genişliğe kadar olan kılcal çatlakları kapatma özelliğine sahiptir. Fawori Dış Cephe Silikonlu Fenomen uygulandığı yüzeylerde yayılma özelliğinden dolayı kolay sürülür ve boyama işlemi tamamlandıktan sonra dış cephelerde zarif bir doku oluşturur. Zaman ve işçilikten tasarruf sağlar.

***

Boya yaparken dikkat edilecek hususlar?
Akrilik nasıl kullanılır terebentin nerede satılır?
Boya yaparken fırça, rulo ne zaman kullanılmalı:

Duvarlarda rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolaydır. Duvarların kesişimlerinde, kapı, pencere vb ahşapların boyanmasında fırçaya her zaman ihtiyaç vardır. Genelleme olarak şunlar söylenebilir; su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanılabilir.

Doğru boyayı nasıl seçersiniz?
Boyanacak yerin rengine daha kolay karar verebilmek için en az 1 m²'lik alana uygulama yapılmalıdır. Mekanın ışık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Günün hangi saatinde hangi koşullarda mekanda bulunulacağı da düşünülerek ona göre değerlendirme yapılmalıdır. Bazı renkler doğal ışık ve elektrik ışığı altında tamamen farklı görünür. Seçilen rengin mekandaki eşyalara uyum sağlaması için boyalı alanın etrafına özellikle tercih edilen eşyalar konulup düşünülmelidir.

Boya seçimi neye göre yapılmalı?
Öncelikle boyalar çıplak gözle incelenmeli. Daha sonra boyanacak yer tespit edilmeli; iç mekan mı, dış mekan mı ya da ikisi birlikte mi? Boya çeşidini seçmek ise bir sonraki adım. Bundan sonra boyanacak yüzeyin büyüklüğü ve buna göre alınacak boya miktarı tespit edilir.

Boya kaç kat uygulanmalı?
Bir önceki boyanın rengine ve yüzeyin durumuna bağlı olmakla beraber, genelde 2-3 kat yeterli olur.

Duvarları boyamadan önce neler yapılmalı?
Boyanın iyi sonuç vermesinde ön yüzey hazırlığı denen işlemler çok önemlidir. Kolay ve dayanıklı bir boyama için yüzeydeki eski boya ve kağıt kalıntıları çıkartılmalı, yüzey zımparalanıp oluşan tozlar silinmelidir. Kir ve lekeler deterjanlı su ile temizlenip bu kısımlar kurutulmalıdır. Küçük çatlak ve delikler uygun bir macun ile doldurulmalı ve ardından tüm yüzeye astar uygulaması yapılmalıdır. Astar kuruduktan sonra boya uygulamasına geçilebilir. Duvarın ilk boyanması gereken yer: Duvarların birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da amaca uygun fırça ile boyanmalı, daha sonra büyük rulo ile geniş yüzeylere geçilmelidir. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullanıldıysa, oluşan izler geniş rulo ile hafifçe taranarak yok edilebilir. Uygulamaların aynı yönde olması görüntüyü daha da güzelleştirir.

Su bazlı ve solvent bazlı boya nedir?
Su ile inceltilen boyalar su bazlı; solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır. Su bazlı ve solvent bazlı boya arasındaki uygulama farkı Solvent bazlı boya kalın bir film tabakası oluşturarak, duvarın nefes almasını en aza indirir. Su bazlı boyada ise tam tersi. Solvent bazlı boya daha parlak bir görünümde olup, boya sonrası kısa bir süre için, kullanılan yerde boya kokusu bırakır. Su bazlı boya kokusuzdur.

Ortam sıcaklığının boya uygulamasına etkisi var mı?
Özellikle açık alanlarda yapılan uygulamalarda havanın +5Cº’den yüksek, yağışsız ve rüzgarsız olması gerekmektedir. Kapalı alanlarda ise ortamın durumu, boyanın daha geç veya erken kurumasına neden olur.

Artan boya nasıl saklanmalı?
Artan boyanın cinsine göre; (kabın içindeki boyanın havayla temasını kesecek şekilde) su bazlı ise su, solvent bazlı ise solvent eklenerek uzun süre saklanabilir.

Boyamada kullanılan aletler nasıl temizlenmeli?
Su bazlı boyalar için kullanılan aletler su ile temizlenerek, solvent bazlı boyalar için kullanılan aletler solvent ile temizlenerek doğal olarak kuruması sağlanmalıdır.

Boya hangi oranlarda inceltilmelidir?
Ambalajları üzerinde ve teknik bültenlerinde yazılı oranlarda inceltilmelidir. Her boyanın farklı inceltme oranı bulunmaktadır. Ayrıca inceltme oranı kullanılacak uygulama aletinin özelliklerine göre de değişmektedir. Boyanın verilen oranlardan fazla inceltilmesi boyanın örtücülüğü ve uygulandığı yüzeye yapışma özelliği azalır. Bu da boyanın yapması gereken koruma ve dekoratif işlevinin etkisini azaltır.

Boyanın kurumasında dikkat edilecekler?
Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığı ve nemin uygun koşullarda olmaması, boya içine yanlış inceltici katılması ve kuruma dengesinin bozulması durumlarında kuruma geç olur. Bu, genellikle sentetik esaslı boyalarda rastlanan bir sorundur. Sentetik esaslı boyalar oksidasyon ile kurur. Yapıdaki, solventin (tinerin) buharlaşması için ve yapıya oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenden dolayı, mutlaka lejant bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine neft, gazyağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozup, geç kuruma probleminin yanı sıra daha birçok soruna neden olmaktadır. Geç kuruma sorunu yaşanan yüzeyde, tam kurumanın gerçekleşmesini bekleyip, bu sürede oluşan toz ve taneciklerin zımpara yapılarak ortamdan uzaklaştırılması ve üretici firmanın belirttiği koşullar dahilinde tekrar boyanması gereklidir.

Metal yüzey nasıl boyanmalı: Metal yüzeyler, havada bulunan oksijen ile reaksiyona girerek belirli bir süre sonra yükseltgenme-indirgenme reaksiyonu sonucu korozyona uğrar. Paslanma olarak bilinen bu reaksiyon sonucu, boya filmi zamanla parçalanır. Bu nedenden dolayı metal yüzeylere mutlaka oksijen ile teması kesmek amaçlı, korozyonu engelleyen astarın 2 kat uygulanması gerekir. Daha sonra astarlı yüzeye son kat sentetik boya uygulanmalıdır. Galvaniz, alüminyum, bakır yüzeylerin boyanma işleminde sentetik boyama sistemi kullanılmaz, kullanıldığı takdirde yapışma sorunları ortaya çıkar.

Tahta yüzey nasıl boyanmalı?
Tahtalar sıcaklık farklılıklarından dolayı genişleyip, daralabilir ve bu da boyaya zarar verir. Üstelik yerde olan tahta kaplamalar, üzerinde yoğun bir yürüme trafiği olacağı için, yıpranmaya çok meyillidir. Bu yüzden astarlama ve macunlama evreleri ayrı bir dikkat ve özenle yapılmalıdır.

Yeni boyanmış duvarlarda leke ve kirler için ne yapılmalı?
Yeni uygulanmış boyayı temizlemek için en az iki hafta (ancak dört hafta çok daha iyi) beklemek gereklidir. Yumuşak bir bez ya da sünger kullanılarak, hazırlanan sabunlu suyla duvarlar silinebilir. Fazla sulu temizleme yapılırsa akan sular duvarda iz bırakabilir. Ayrıca, eğer temizleme suyuna bir kimyasal madde karıştırılmışsa duvarın görünmeyen bir yerinde boyaya zarar verip vermediği kontrol edilmelidir.

Dış yüzey boyası nasıl olmalı?
%100 akrilik son katlar renk kaybını önleme ve esneklik açısından en iyi seçimdir. Ancak kusma yapan ahşap yüzeylerde, akrilik son katı uygulamadan önce yağ bazlı bir ön kat uygulanması çok önemlidir. Kusma yapmayacak yüzeylerde tamamen akrilik boyama sistemleri kullanılabilir.

Dış yüzeyde hangi renkler dayanıklıdır?
İlk olarak, dış cephelerde kullanılan bütün boyalar zaman içinde solma yaparlar. Ancak bu solmanın miktarı renkten renge, boyadan boyaya değişir. Mavi ve yeşil gibi organik renkler, kahverengi ve sarı gibi inorganik renklere nazaran daha çabuk solma eğilimi gösterirler. Bunun yanında, yüksek kalitedeki akrilik lateks boyalar, çözücü bazlı boyalara oranla renklerini daha iyi muhafaza ederler. Bu arada dış cephe ve iç cephe boyalar arasındaki en büyük farklardan birisi, dış cephe boyalarının renklerini daha fazla koruyabiliyor olmasıdır. Hangi zemin için hangi boyayı seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yapının dış kesimindeki kaba ahşabı boyamak için yağ bazlı boyaları tercih edin. Geri kalan her yerde plastik kullanabilirsiniz. Yağ bazlı boyaları sürmek için kıl fırça kullanın ve işiniz bittikten sonra fırçaları tinerle temizleyin. Plastik boyayla naylon fırça kullanabilir, fırçaları sabun ve suyla temizleyebilirsiniz. Boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz kullanıma hazır olması gereklidir. Boya uygulamasında en dikkat edilecek husus aynı markaya ait ürünlerin kullanılmasıdır. Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatları mutlaka okunmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır. Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Yüzey, uygulama yapılacak boyanın cinsine göre hazırlanmalı, zemin hatalardan arındırılmalıdır. İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulamanın 3-4 hafta sonra yapılmasına dikkat edilmelidir. Bütün boyalar uygulamaya geçmeden önce, bir karıştırıcı ile iyice karıştırılmalıdır. Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanmamalıdır. Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır. Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalı ve ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir. İyi yapışma sağlamak için; parlak yüzey, zımparalama işlemi yapılarak matlaştırılmalıdır. Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden eklemeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır. Boyanın kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çok değişik özelliklere sahip olması gerekir.

İyi bir boyada bulunması gereken özellikler?
Örtücü olmalı Boyanın uygulandığı yüzeyi kapatması, yüzeyi göstermemesidir. Boyanın iki katta yüzeyi kapatması beklenir. Kolay Uygulanabilir Olmalı Boyanın, fırça ile uygulanırken, rahat bir uygulama ve sonuçta iyi bir yüzey görünümü etkisi bırakması beklenir Fiziksel Etkilere Dayanıklı olmalı Sürtünme, çizilme, silinmeye dayanıklılık Kimyasal Etkilere Dayanıklı olmalı Sabun, deterjan, kola, yağ, meşrubat v.s gibi maddelere dayanıklı olması gerekmektedir. Atmosferik ve Özel Şartlara Dayanıklı olmalı Yağmur, güneş ve diğer atmosferik koşullara dayanıklı olması gerekir. Tüm bu özellikleri barındırmasının yanında dekoratif bir görüntü kazandırması beklenir.

Stropiyer Hizmetleri

Mekan Dekorasyonunda Tasarımın Vazgeçilmez Elemanı Stropiyer

Gelişen endüstriyel teknoloji sayesinde ev dekorasyon ürünleri adı altında pazarlanan kartonpiyerden sonra ortaya çıkan bu üst model ürün sayesinde pek çok kolaylık ve daha modern bir çizgi yakalanabilmiş vaziyettedir. Stropiyer kısaca tanımlanacak olursa kullanılabilecek en sağlıklı kelimeler şunlar olacaktır. Özellikle de hafif yapısı sayesinde kartonpiyerin oluşturduğu tehlikeleri oluşturmazlar. Kolaylıkla montajları tamamlanabilir. Boyama işlemlerinde ise tiner ve yağlı boya gibi yardımcı elemanlara karşı hassastırlar. Ancak normal boya modelleri ve sprey boyalar ile rahatlıkla boyanabilirler.

Stropiyerler hakkında dikkatli olunması gereken bir diğer madde ise kesinlikle ve kesinlikle aşırı sıcak ortamlarda kullanılmamalıdırlar. Aksi halde erime ve sarkma gibi istenmeyen kötü sonuçlu olayları meydana getirebilirler. Bu sebeple de oldukça dikkatli davranılmalıdırlar. Monte edilme işlemleri kesinlikle alanında uzman personel kadrosu tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde tavan ve duvar birleşiminin olduğu alanlarda yamukluk oluşturulabilir. Bu sebeple de ortaya göze hitap etmeyen bir simetri hatası ortaya çıkacaktır. Stropiyer modelleri sadece köşeler için sınırlı değildir.

Aynı zamanda da asama tavan ve kenar süslemeler için de uygun modellere sahip durumdadır. Bu sebeple de çok amaçlı ve oldukça kullanışlı ürünler haline gelmiş vaziyettedirler. Sahip oldukları bir diğer büyük avantajı ise normal hantal kartonpiyerlere karşı çok daha ekonomik ve hızlı elemanlardır. Bu sebeple de oldukça tercih edilen ve sıklıkla kullanılan ürünler haline gelmiş vaziyettedirler.

Stropiyer Hizmetleri
Laminant Parke Hizmetleri

Laminat parke nedir ?

Laminat parkeler bir zemin kaplama türüdür bu zemin kaplama türünün çok gelişmesi ve hızlı bir şekilde Pazar payını büyütmesi hem yarı ağaç ürünlerini içermesi hemde kolay taşınması ve kolay montaj imkanları nedeniyle bugün Türkiyede ve dünyada en çok kullanılan zemin kaplama türüdür

Laminat parke “sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır” Laminat parkeler 4 katmandan oluşur bu katmanlar üstten sırayla üst katman (cila) , Kağıt tabaka, HDF tabakası ve sonda en alttaki tabaka denge tabakasıdır.

Zemin kaplama denilince akıllara ilk lamine (tamamen doğal, ahşap) ve laminat (sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş baskı) parkeler geliyor. Her iki üründe farklı kullanım zevklerine, ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Genelde ülkemizde bir çok tükeci lamine parke ile laminat parke arasındaki farkı bilmemektedir bu nedenle ucuz olan “laminat parkeleri” tercih etmektedir. Ama bu oran Avrupada tam tersi konumdadır lamine parkeler Avrupada en çok tercih edilen doğal zemin kaplama türüdür.

Laminat parkeler genelde Avrupada doğal olmadıkları yüzünden pek rağbet görmez

Laminat Parke Almak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı
Bu son derece kullanışlı, sağlıklı ve de modüler olan laminat parke almak artık çok kolay Firmamız web sitesinde satışa sunmuş olduğumuz laminat parke çeşitlerinden beğendiğiniz ürünü sitemiz aracılığı ile kolaylıkla sipariş edebilir ve artık mekân dekorasyonlarının vazgeçilmez bir parçası olan Laminat Parke zeminlerin sunmuş olduğu pek çok avantajdan faydalanabilirsiniz.

İletişim formlarımız, telefon ve mail yolları ile bize kolayca ulaşabilir ve ücretsiz olarak müşterilerimize sunmuş olduğumuz keşif ve montaj hizmetlerinden sizler de faydalanabilirsiniz.

Kullanmış olduğumuz Laminat Parke Modelleri parkecilik sektöründe kullanılan en kaliteli malzemelerden üretilmiş olup bir yanmazlık garantisi olan E1 belgesine sahip ürünlerdir. Bu bağlamda ürünlerimizi uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Laminat parkenizde bir deformasyon mu oldu hiç önemli değil. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kilit sistemi sayesinde deforme olan bölümü kolayca çıkartarak yerine yeni parçayı saniyeler içinde monte edebiliriz.

Lamine parkenin avantajları
Lamine parkeler yüzde yüz doğal ağaçlardan yapıldıklarından dolayı çıplak ayak ile basıldığında insanların elektriğini almakta ve doğal olduğu için uzun yıllar evinizde sağlık bir şekilde kullanabilirsiniz.

Laminant Parke Hizmetleri
Fayans Seramik Döşeme Hizmetleri

Fayans USTASI / FAYANS İŞÇİLİĞİ / DÖŞEME

BDR Yapı , fayanslarınızı konusunda uzman ekibimiz ile tadilat, tamir ve döşeme hizmetleri ile de bölgede en çok tercih edilen firma. Fayans kırma, fayans döşeme, fayansların yapıştılması, derz dolgu, kenar bağlantı işlerinizi kaliteli olarak yapıyoruz. Bunun yanında zemin ve duvarlarda seramik ve karo döşeme işlerinizi, fayans kaplama işlerini uygun fiyat, kalite ve hızlı teslimat güvencesi ile yapıyoruz.

Fayans İşlerinde kullandığımız bazı fayans markaları:

Çanakkale Seramik
Vitra-artema seramik
Ege seramik
Toprak seramik
Bien Seramik
Kütahya seramik
Yurtbay seramik
Hitit Seramik
Uşak Seramik
İntema
ROCA Kale

Çeşitli renk model ve desende fayanslar ile mekanlarınıza konfor, ergonomi, estetik ve kullanım kolaylığı katıyoruz.

Her türlü fayans döşeme, semaik döşeme ve koro işçilikleri için bizi arayabilirsiniz.


Fayans Seramik Döşeme Hizmetleri
Havuz Yapım ve Bakım Hizmetleri

Havuz Yapım Süreçleri

Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir.

HAVUZ PROJE VE PLANLAMA
Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken çalışmalar bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda karşılaşılacak sorunlar en aza indirgenmiş olur. Yani betonarme yan kesit ile özel porselen tutamak ve kaymazların mükemmel uyumunu sağlamak için Serapool ile temasa geçip, teknik ofise danışılması tavsiye edilir.
Havuz suyunun düzgün taşması ve temizlenebilmesi için, kesitte verilecek eğim çok önemlidir. Buna göre havuz kenarı ile taşma kanalının arasında %5 eğim suyun düzgün taşmasını, böylece yüzeyde biriken pisliklerin toplanmasını sağlayacaktır. Bir diğer %2’lik eğim ise taşma kanalının diğer tarafında ters yönde yapılır. Bu eğimin amacı yürüme alanındaki kirli suyun havuz suyuna karışmasını önlemektir. Burada önemle hatırlatılması gereken bir diğer konu ise, suyun havuzun dört bir yanından eşit olarak taşabilmesi için tutamak ve kaymaz tespitinin bir nivo yardımı ve uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi taktirde, su eşit olarak taşamayacağı için hem havuz estetiği sağlanamayacak, hem de su bazı bölgelerde yeterince temizlenemeyecektir.

BETONARME
Hafriyat yapılıp, blokaj serilirken havuzun çevresinde dışarıdan gelecek suların uzaklaştırılmasını sağlayacak drenaj hattı unutulmamalıdır.
Havuzun zemini ve perdeleri dökülürken, bütün hidrolik bağlantılar, deşarj rögarları, borular, süzgeçler, aydınlatma armatür kovaları ve gerekli her türlü beton geçiş parçaları yerine yerleştirilmelidir.
Havuz içinde yapısal ekler (dilatasyon) yapılmasından kaçınırken, havuz çevresinde dilatasyon derzi bırakılması çoğu zaman gereklidir. İçi su dolu havuz ile çoğu zaman toprağa oturan çevre koridor ve terasların statik çalışması farklı olduğundan dilatasyon yapılması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de bu yapısal ekler hiçbir zaman malzeme ile kaplanmamalıdır. Bu ek yerleri elastik silikon gibi malzemeler ile sızdırmaz hale getirilmelidir.
Havuzlarda su izolasyonu açısından beton dökülmesi aşamasında soğuk derz bırakılmaması, bırakılması durumunda soğuk derzlerde su tutucu bant vb. önlemler alınmasına dikkat edilmelidir.
Beton döküm aşamasından sonra yüzeyde sıva ve şap ile düzeltme işlemine ihtiyaç duyuluyor ise sıvanın mümkünse katkı ile hazırlanması ve kalınlığının 8-15 mm yi geçmemesi gerekir. Daha büyük düzeltme beton kalınlıkları beton yüzeyinden kopmalara sebep olabilir.
Betonarme aşamasında havuz ölçülerinin doğruluğu çok önemlidir. Özellikle müsabaka havuzlarında (olimpik yüzme havuzu vs.)yarışma yapılabilmesi için yüzme federasyonu tarafından yapılacak kontrol ve onaya gerek vardır.

SU YALITIMI
Havuz yüzeyine uygun bir su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızdırmazlığını kontrol etmek ve kaplama malzemesi yapılmadan önce muhtemel bir su kaybı varsa bunu engellemek amacı ile havuzun içine su doldurulur ve beklenir. Havuzun su dolu olarak 15 gün beklemesi gerekmektedir. Ancak bu süre en az bir haftadan az olmamalıdır.
Serapool porselen esaslı kaplama malzemesi ürettiğinden ürünlerin kimyasal yapıştırıcılar vasıtası ile yapıştırılması gerekmektedir. Bu konuda dona ve suya karşı mukavemeti sağlaması açısından fleksible veya epoksi nitelikli bir yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilir. Bu malzemeler üretici firmaların talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır.

HAVUZ KAPLAMA
Kullanım sırasında temizleme işlemini kolaylaştırmak ve hijyen olması için havuz tabanını ve duvarını birleştirmek yerine iç ve dışbükey özel birleştirme parçalarının kullanılması tavsiye edilir.Yüzme havuzlarının kenarında sıralanan özel kesitli porselen ürünler tutamak olarak sınıflandırılmaktadır. Bu malzeme özel bir üretim ve pişirme ile mükemmel kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikler göstermektedir. Öncelikle tutamak ve kaymazlar havuzun ilgili kısımlarına istenilen formda tek tek koyulmalı ve istenilen eğimler elde edilinceye kadar ayarlanmalıdır. Bu eğim havuzun her tarafında eşit olmalı ve bu da bir nivo aracılığı ile sağlanmalıdır. Bu kontroller uzman kişiler eşliğinde yapılmalıdır. Kaymaz ve tutamaklar arasındaki 5 mm'lik derz muhafaza edilerek tutamakların havuz içine gelen kısımlarının düzgünlüğüne dikkat edilerek ürünler yapıştırılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, başarılı bir uygulama işlemi yalnız malzemenin kalitesine bağlı değildir. İşlemin nasıl ve kimler tarafından yapıldığı da malzemenin kalitesi kadar önemlidir.
Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra malzemeler arasındaki derz boşlukları tamamen boşaltılarak, fleksible veya epoksi bazlı bir derz dolgu malzemesi ile doldurulur. Su, hava ve diğer çevre etmenlerinden etkilenmemesi için asla normal derz dolgu malzemesi kullanılmamalıdır. Uygulama ardından temizlik işlemi hızla ve itina ile yapılmalıdır. Temizlik işleminin itina ile yapılmaması veya geç yapılması durumunda malzemeler üzerinde kalan artıkları temizleyebilme imkanı bulunmamaktadır.
Kaplama işlemlerinin bitmesine müteakip inşaat işlerinden sıçrayacak kirlerden kaçınmak ve döşeme alanını korumak için plastik bir örtü kullanılması tavsiye edilir.
Havuz malzeme döşeme işlemi bittikten sonra çevresinde demir kesme vb. işlemlerin yapılmaması gerekmektedir. O anda belli olmasa bile belli bir süre sonra malzemeler üzerinde demir çapaklarının zararları gözlenmektedir.
Havuza su ancak; inşaatı, mekanik ve elektrik tesisatları tamamlanıp bahçede gübreli toprak serme işlemleri de bittikten sonra doldurulmalıdır.


Fayans Seramik Döşeme Hizmetleri

Havuz Çeşitleri :

Havuzları kullanım şekli, amacı ve yapılarına göre birçok ayrıma tabi tutmak mümkündür. Öncelikle yüzme havuzları ve görsel amaçlı kullanım sunan süs havuzları bu ayrımın başını çekmektedir. Burada söz konusu incelemenize esas teşkil edecek havuzlar “yüzme maksatlı” havuzlardır. Yüzme havuzlarını yapıldıkları mekana göre açık ve kapalı havuzlar (ya da her ikisini birden içeren havuzlar) olarak ön ayrıma almak ve havuzları büyüklüklerine ve kullanım amaçları itibari ile de yine iki ayrı bölümde incelemek gerekir. Bunlar;
Özel Ev-Villa Havuzları (UHE-2 Kapsamına girer.) Genel Kullanıma Açık Havuzlar'dır (TSE 11899 Kapsamına girer.)

Havuzlar ayrıca yapım şekilleri itibariyle de kategorize edilebilir. Bunlar toprak üstüne (herhangi bir hafriyat yapılmaksızın) yerleştirilen ya da gömme olarak yapılan havuzlar, ayrıca betonarme kurallarına göre imal edilen ya da standart ve satandart olmayan boyutlarda hazırlanmış panel, destek, liner ve tesisatları ile teçhiz edilerek kullanılabilen hazır havuz türleri bu grup içinde sayılabilirler.
Havuzların yüzey suyunu harekete geçirerek yüzen materyali filtrasyonla iletme tekniklerine göre de taşmalı veya skimmerli havuzları tüm bu değerlendirme içinde saymak ve her havuzu ne tip olursa olsun bu formasyonla birleştirmek gerekecektir. Yüzey suyunun cebri usullerle filtrasyona iletildiği skimmerller ya da yüzey suyunun, içten taşma, dıştan taşma, tek taraftan taşırma, üstten taşma tabirler ile nitelendirildiği taşırmalı sistemle, saydığımız tüm havuzların ayrılmaz dizayn kriterlerini teşkil eder. Bu umuma açık havuzların kulanım amaçları ve derinlikleri yönünden de ele alınması gerekmektedir.

Bunlar sırası ile;
GENEL KULLANIMA AÇIK YÜZME HAVUZU TİPLERİ
(TSE 11899)
Burada sadece bu standardın kullanımında gerekecek niteliklerden söz edilmiştir. Aşağıdaki paragraflarda aksi söylenmedikçe havuz suyu sıcaklığı için en çok 32°C geçerlidir.

SPORTİF AMAÇLI HAVUZLAR
(Uluslar arası kurallar gereği boyutlandırılır.)
1. Antrenman Havuzları
2. Çırpınma Havuzları
3. Yarışma Havuzları
3. a) Yarı Olimpik Yüzme Havuzları: Uygulamada altı kulvarlı antrenman havuzları 25x16 m olarak inşaa edilmektedir.
3. b) Tam Olimpik Yüzme Havuzları: Sekiz kulvarlı bir yüzme havuzunun ideal ebadı: 50x25 m/minumum ebat ise 50x21 m olabilir.
3. c) Su Topu Havuzları: Olimpik havuz bünyesinde olabilir. Olimpik havuzda su topu oynanacaksa, havuz suyu derinliği 2.20 cm olmalıdır. Sutopu sahasının ebadı 20x30 m'dir. Özel su topu havuzu 33 m/33 cmx21m ebadındadır.
3. d) Atlama ve Dalma Havuzları (Kule ve tramplen eşliğinde)
3. e) Raftng ve Kano Yarışma Havuzları

ATLAMA HAVUZLARI
Atlama havuzlarının derinliği en az 3,40 m olmalıdır.

DERİNLİĞİ DEĞİŞEN HAVUZLAR
Derinliği değişen havuzların yüksekliği ayarlanabilen ara tabanı vardır. Bununla su derinliği tamamen veya kısmen ihtiyaca göre değiştirilebilir.

DALGA HAVUZLARI
Eğlenme ve çalışma yapmak için özel dizayn edilmiş, 0-1.60 m derinlikler arasındaki, su elde edilme şartları standartlarla belirtilmiş havuzlardır. Dalga yüksekliği ve boyları şekli etkileyen faktörlerdir. Dalga havuzlarında su derinliği suyun boşaltılıp doldurulması ve fark hacminin depolanması ile değiştirilir. Bütün havuz bölümleri, dalga odası da dahil olmak üzere sürekli temiz su sirkülasyonuna tabi tutulmalıdır. Havuz suyunun seviyesini değiştirmek için bir depo kullanılıyor ise ve bu depoda 20 dakikadan fazla su kalıyorsa burası da temiz su sirkülasyonuna dahil edilmelidir. Hiç bir durumda depo ve diğer hacimledeki serbest klor miktarı havuz suyundaki değerin altına inmemelidir.

SIĞ HAVUZLAR (YÜZME BİLMEYENLER İÇİN)
Derinliği 0.6 m ile 1.35 m arasında olmalıdır.

SU ATRAKSİYONLARI OLAN HAVUZLAR
Çeşitli su oyunları ve kayma elemanları ile (slide) donatılmış derinliği 1.10 m'yi aşmayan su-hava hareketleri ile havuzlarda eğlence yaratmayı amaçlayan, hijyen ve filtrasyon şartları ile dizayn kriterleri standartlarda belirtilmiş bulunan her türlü havuzlardır. Atraksiyonlar; örneğin su altı masaj istasyonları, dip püskürtücüler, akıntı kanalları, karşı akım tesisleri vs işletilmesi sadece havuz suyu veya temiz su ile yapılmalıdır. Havuz suyu ile temasta olan su veya hava tesisat ve kanalları içinde sistem çalışmadığı durumda temiz su veya havuz suyu ile bir akış sağlanmalıdır. Küçük su tesisatları için zorunlu değildir.

SU KAYDIRAĞI HAVUZLARI
Su kaydırağı için olan havuzların derinliği 1.0 m ve en az su alanı 4.0x6.0 m olmalıdır. Su kaydırakları için sadece havuz suyu veya temiz su kullanılmalıdır.

ÇOCUK HAVUZLARI
Henüz yüzme bilmeyen ve 0-5 yaş arası çocukların ebeveynleri eşliğinde girebildikleri, derinliği özel kurallarla belirlenen (30 cm-50 cm arası olup oteller için bu derinlik 35 cm alınmıştır) havuzlardır. Bu havuzların derinliği en çok 0.5 m olmalı ve müstakil su hazırlık tesisine sahip olmalıdırlar.

AYAK YIKAMA HAVUZLARI
Genellikle umuma açık havuz mahallerine girerken hijyen şartlarına azami ölçüde yerine getirme kriterlerine uygun dizayn edilmiş, cebri sistemlerle techiz edilen (bir kısımda cebri duş sistemi de bulunabilir) havuzlardır. Derinliği 0.10 m ile 0.15 m arasında olmalıdır. Havuza girecek kimselerin güzergahında olacak şekilde planlanalıdır. Boşaltılır olmalıdır. Bir taşma kanalına ihtiyaç yoktur.

KÜÇÜK HAVUZLAR
Küçük havuzların alanları en çok 96 m2 olmalıdır. Az kullanıcı yüküne göre tesis edilirler. Kullanıcı yüküne bağlı olarak su hazırlık tesisi kapasitesi artar. Su hazırlık tesisinin kapasitesine bağlı olarak saatteki kullanıcı sayısı sınırlandırılabilir.

SICAK MASAJ HAVUZLARI
Masaj havuzu, sıcak suyun, havanın itmesiyle köpüren ve insanların içinde aynı anda veya ayrı ayrı bulundukları, içinde sürekli temiz su sirkülasyonun olan havuzlardır. Su sıcaklığı en çok 37 °C'dir.

SICAK MASAJ HAVUZU (MÜSTAKİL)
Müstakil havuz masajları, kullanıcılarının diğer havuz tesislerine geçmesi mümkün olmayacak şekildedir. Masaj havuzlarında kullanıcıların oturma yerleri açıkça belli olacak şekilde düzenlenmelidir. Her oturma yeri için en az 0.4 m3 ve su derinliği en çok 1.0 m olmalıdır. Oturma yeri sayısına göre masaj havuzlarının su hacimleri aşağıdaki çizelgede verilmiştir.

SICAK MASAJ HAVUZLARI (KOMBİNE KULLANIM)
Kombine kullanımlı masaj havuzları, yüzme havuzunun içinde yapılmıştır ve yüzenler isteklerine göre kullanabilirler. Tek tek her masaj havuzunun hacmi en az 1.6 m3, su derinliği en çok 1.0 m olmalıdır. Bu tür tesislerin hazırlama ekipmanları kapasitesini uygun şekilde arttırılarak yüzme havuzunun hazırlama tesisi ile beraber veya ayrı hazırlama tesisi ile işletilebilirler. Sıcak masaj havuzlu genel havuzun hacmi en az 4 m3 olmak zorundadır.

TERAPİ HAVUZLARI
Yüksek enfeksiyon tehdidi altındaki yüzücüler (hastaneler, klinikler vb.) içindedir. Su derinliği en çok 1.35 m olmalıdır. Su sıcaklığı yaklaşık 35 °C olmalıdır.

HAREKET HAVUZLARI
Özel hijyen şartları ile hazırlanmış havuzlardır. Hareket (jimnastik) havuzlarında su derinliği en fazla 1.35 m olmalıdır ve bu havuzlar ozon kademeli su hazırlık tesisine sahip olmalıdır.

SOĞUK SU HAVUZLARI (ŞOK HAVUZLARI)
Vücut ısısının ani soğutulması taleplerine göre ve çoğunlukla bir sauna sistemiyle beraber kullandırılan küçük yapılı havuzlardır. Derinlikleri 1.10 ile 1.35 m arasında, su alanları 10 m2'ye kadar olmalıdır. Hacimleri 2 m3'ü geçmeyen soğuk su havuzları devamlı olarak doldurma suyu akışı ile işletilebilir. Bu durumda su sıcaklığı 15°C'yi aşmamalıdır. Doldurma suyu, havuz içindeki serbest klor değeri 0.3-0.6 mg/lt olacak şekilde klorlanmalıdır. Taşma kanalına akan su deşarj edilmeli ve temiz su (şebekeden) ile takviye edilmelidir. Eklenen su kişi başına 60 l'den az olmamalıdır. Doldurma suyunun basma yeri havuz tabanında olmalıdır. Hacim 2 m3'ten büyük olan soğuk su havuzlarının su hazırlama tesisi olması zorunludur.

Fayans Seramik Döşeme Hizmetleri
Su Tesisatı Bakım ve Onarım Hizmetleri

Profesyonel Ekip

Firmamızın yaptığı işlerde başarılı olmasının arkasında yatan en büyük etken profesyonel ekiplerimizdir. İşe alınan tüm personeller deneyimli ustaların yanında yeterli eğitimi ve iş tecrübesini aldıktan sonra servis ekibi olmaya hak kazanırlar.

Teknolojik Ekipman

Su tesisat alanında arızalara kırmadan çözüm üretmek için geliştirilen her türlü teknolojiden faydalanmaktayız. Arızaya çözüm üretmek ve en az hasarla işi bitirmek için dinleme, görüntüleme vb. teknolojik sistemler şarttır.

Servis Garantisi

Su tesisat arızalarına ürettiğimiz çözümler müşteri isteğine göre kalıcı yada geçici olabilir. Fakat değişmeyen bir şey vardır her zaman yaptığımız işlerle ilgili servis garantisi vardır.

Müşteri Memnuniyeti

Bir müşterinin yaptıracağı işte dikkat edeceği en önemli hususlar söylenilen vakitte işin yapılması ve işlem sonunda yapılan işerin bizim sorumlu olduğumuz kısmına garanti verilmesidir. Bu iki kriterde firma olarak en hassas olduğumuz konulardır.

Su Tesisatı Bakım ve Onarım Hizmetleri

Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Tespiti
Zaman ilerledikçe hayatın her alanında olduğu gibi tesisat sektöründe de teknoloji gelişmeye devam ediyor. Eski alışkanlıklarınız kırmadan su kaçağı bulan firmamızla tanıştıktan sonra ortadan kalkacak. En iyi su tesisatçılardan seçilen kadromuzda su kaçağı tespiti hizmeti veren toplam 10 ekip bulunmaktadır. Bu ekiplerin asıl görevi arızalı bölgeyi kamerayla kontrol edip, su kaçağını bulduktan sonra tamiri yapmaktır. Firmamız kendi bünyesinde su kaçak bulmaya yarayan bütün cihazlara sahiptir. Misyonumuz konut ve ticari alanlarda meydana gelen su sızıntılarının yerini belirleyip en az hasarla onarımını tamamlamaktır.

Su Tesisatında Kaçak Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tesisat borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız burada yazılanları evde kendi başınıza uygulamanız gerekir. Soğuk suda kaçak olduğunu düşüyorsanız dairenin ana vanasını kapatıp bir kaç saat bekleyin. Alt kat komşunuzun tavanından damlayan sularda azalma olmazsa kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp bekleyin. Pis su borularında kaçak var diyorsanız şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekir.

Hangi daireden su kaçırdığını bilmiyoruz?
Üst kattan sizin dairenize damlayan bir su akıntısı var ve üst katınızdaki komşunuz bu problem benden kaynaklanmıyor diye inatlaşarak sizi kızdırabilir. Üst katınızda iki daire olduğunu düşünürsek acaba kimin banyosundan bana su damlıyor diye kararsız kalabilirsiniz. Hatta bu durum rüyalarınıza bile girmeye başlar. Çözümü çok basit havalandırma boşluğundan bakarak hangi daireden size su sızdırdığını görebilirsiniz. Bunu yapmak mümkün olmadığında bizden yardım alarak kırma yapmadan su sızıntısının kimin dairesinden geldiğini buldurabilirsiniz. Önemli bir not bulduğumuz kaçakların %99’u bir üst kattaki evlerin banyolarından çıkıyor.

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Bazı evlerde yaşanan su kaçaklarının erken anlaşılması için bazı yararlı bilgiler:

1-Su sayacınız musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa
2-Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda
3-Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde alt katın tavanında hala sararmalar devam diyorsa.
4-Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başladığında
5-Islak yada kuru zeminlerde yüzeye sürekli çıkan bir su olması halinde
6-Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikayeti olduğunda
7-Evde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandığında

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Bildiğiniz üzere kullandığımız cihazlar su akan yeri takip ederek bir ekran yardımıyla göstermiyor. Her müşterinin kafasında canlandırdığı betonun altını gören cihazlara sahip olduğumuzu zanneder. Bütün şirketlerin kaçak bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır. Bunlar kullanım yerlerine göre aşağıda belirtilmiştir.

Dinleme Cihazı : Su kaçaklarını bulmak için en çok kullandığımız cihaz dinleme cihazıdır. Sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında sonuca en hızlı ulaştığımız makinedir. Kaçağın yerini noktasal olarak bulduğumuz en hassas alettir.

Termal Kamera : Genelde içerisinden sıcak su geçen borularda sızıntı tespiti için kullanılır. Fakat termal kameralar markası ne olursa olsun yardımcı bir cihazdan öteye gidemez. Bu cihazla su borularının nereden geçtiğini gördükten sonra dinleme cihazıyla nokta atışı yapabiliyoruz.

Pis Su Kamerası : Servis hizmeti verdiğimiz yerlerde pis su giderlerinde oluşan hasarı görmek için kullanılır. El ile gönderdiğimiz kameranın dışarıda bulunan ekranından tesisat hatalarını ve boru kırıklarını görebiliriz.

Nem Ölçer : Cihaz sıvı temasında bulunan ortamın 3 cm derinliğe kadar nem seviyesini ölçmede kullanılır. Bu cihazla su kaçağının tam olarak yeri işaretlenemez. Ancak tespit aşamasında yardımcı alet olarak kullanılması iş yükünü azaltır.


Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Binalarda oluşan su kaçaklarını bulmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin her biri sağlam ve hassas sonuçlar vermesine rağmen, kullanıldıkları yerler koşullara göre değişir. Hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için eldeki ekipman ve bölgenin durumu gözden geçirilmelidir. Gaz izleme tekniği hariç bütün su kaçak bulma teknikleri su sızıntısının çıkardığı sesten hareket ederler.

En Fazla Kullanılan Su Kaçağı Bulma Teknikleri

1-Tahmin yürütüp seramikleri kırarak su kaçağını bulma tekniği
2-Termal kamerayla sıcak su kaçaklarını tespit etme
3-Boru kamerası kullanılarak görüntüleme
4-Boruya verilen gazı izleyerek kaçağı bulma
5-Boyalı Su Kullanarak Kaçak Bulma Yöntemi
6-Akustik cihazla dinleme yaparak kaçağın sesini bulma
7-Kimyasal ilaç kullanılarak patlak borunun tamiri
8-Ortamda en fazla nem bulunan noktayı tespit etme